Wakacje od ZUS – od kiedy i dla kogo?

Od 1 listopada 2024 roku przedsiębiorcy zyskają możliwość skorzystania z nowej ulgi w opłacaniu składek ZUS – wakacji składkowych. „Wakacje od ZUS” polegają na możliwości zawieszenia opłacania składek na wybrany miesiąc w roku kalendarzowym. Osoby zainteresowane tym rozwiązaniem będą musiały używać nowych kodów ubezpieczeń ZUS.

zus, podatek, wakacje

Ustawa z dnia 9 maja 2024 roku o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 863) wprowadza tzw. „wakacje od składek ZUS” dla mikroprzedsiębiorców. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada 2024 roku, a przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tego rozwiązania już w grudniu.

Przez wybrany jeden miesiąc w roku kalendarzowym mikroprzedsiębiorcy zostaną zwolnieni z opłacania składek. „Wakacje od ZUS” obejmują: ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz chorobowe (jeśli do nich przystąpili dobrowolnie). Składki na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy również podlegają zwolnieniu z opłat. Składki te pokryje budżet państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Pozostanie w systemie ubezpieczeń społecznych podczas „wakacji od ZUS” ma znaczenie dla nabycia prawa do świadczeń krótkoterminowych, a także dla przyszłych świadczeń rentowych i emerytalnych.

Przedsiębiorcy, którzy opłacają składki za siebie i maksymalnie 9 pracowników oraz osiągają roczne przychody nie przekraczają 2 mln euro, będą mogli skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe.

Podczas „wakacji składkowych” przedsiębiorca nie będzie musiał zawieszać działalności, co umożliwi mu dalsze prowadzenie firmy, uzyskiwanie przychodów i wystawianie faktur.

Nowe kody tytułów ubezpieczeń ZUS

Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 sierpnia (Dz. U. poz. 1296) przedsiębiorca, który będzie chciał skorzystać z nowej ulgi będzie stosował nowe kody tytułu ubezpieczeń.

W załączniku do nowelizowanego rozporządzenia w części I „Kod tytułu ubezpieczenia” w dziale 1 „Podmiot podstawowy wraz z rozszerzeniem” dodano nowe kody:

  • 05 14 dla osoby, dla której podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi 60 proc. kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (pełny ZUS),
  • 05 74 dla osoby, dla której podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia (preferencyjny ZUS),
  • 05 94 dla osoby, dla której podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne uzależniona jest od przychodu (mały ZUS plus).

W przypadku przekazywania dokumentów dotyczących okresów sprzed wejścia w życie rozporządzenia, należy stosować kody tytułu ubezpieczenia obowiązujące w okresach, których te dokumenty dotyczą.