Mobilne dokumenty dla obywateli

Czyżby XXI wiek …?
Mobilne dokumenty dla obywateli…
Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło zasady działania programu mDokumenty. Będzie on realizowany etapami, a każdy z nich udostępni konkretny dokument. W pierwszej kolejności przewidywane jest wdrożenie mobilnego dowodu osobistego, następnie prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia OC.

Do obsługi nowych narzędzi będą potrzebne telefony wyposażone w aktywną kartę SIM. Rozwiązanie będzie całkowicie bezpieczne, oparte o model tzw. serwerowy – dane fizycznie nie będą przenoszone na urządzenie użytkownika, co oznacza, że w przypadku utraty telefonu komórkowego nie zostaną stracone dane użytkownika. Telefon będzie jedynie bramką dostępową do naszych danych, a nie ich magazynem. Można więc mówić jedynie np. o dowodzie przez komórkę, a nie o dowodzie w komórce. Jeśli chodzi o poziom bezpieczeństwa mDokumentów będzie on wyższy niż dokumentów tradycyjnych.

Korzystanie z tego programu nie będzie obowiązkowe i będzie on działał równolegle z tradycyjnymi dokumentami papierowymi i plastikowymi. Posługiwanie się mobilnymi dokumentami będzie gwarantowało możliwość załatwiania poszczególnych spraw w administracji.

Resort cyfryzacji planuje pełną dostępność mobilnego dowodu osobistego już w połowie 2017 r.

(źródło: www.mc.gov.pl)